Hatékony megoldások a fiatalok problémáira
2014 | | aktív állampolgárság, önkéntesség | Szabolcs-Szatmár-Bereg | KULTURÁLIS ÉLETÉRT KÖZHASZNÚ EGYESÜLET
A pályázat címe: Cooperation for European citizenship among youths people Pályázati kategória: városok hálózatai |
A fiatalokat érintő problémák megoldására koncentrál a nyíregyházi Kulturális Életért Közhasznú Egyesület projektje. A cél a helyi fiatalok nehézségeinek megfogalmazása, külföldi módszerek átvétele, valamint a döntéshozók tájékoztatása arról, hogy mit kellene tenniük a megoldás érdekében. Dombóvári Gábor koordinátorral beszélgettünk.
„A projekt újdonsága abban rejlik, hogy felismertük, a problémák lehetnek hasonlóak a tagállamokban, de a megoldásoknak specifikusnak kell lenniük. Ezért közös fellépésre van szükség, amelyet lokális cselekvés követhet, kifejezetten az adott társadalmi viszonyokra vetítve, azokat figyelembe véve” – mondta a koordinátor.
A 2 évig tartó civil társadalmi együttműködésben jelenleg is folyik a munka, sőt, az érdemi rész még csak ezután következik, ugyanakkor nagy reményekkel futottak neki Nyíregyházán a megvalósításnak. A főként fiataloknak, illetve fiatalokról szóló konferenciák és információs napok mellett – melyek témái között megtalálható a bevándorlás, az inaktivitás, a szocializációs nehézségek, a munkanélküliség és az elvándorlás – ifjúságkutatás is zajlik. A projekt végén a szervezők módszertani összefoglalót és ifjúsági jelentést is közreadnak.
Az ún. desk research mind a 8 részt vevő országban megtörtént. „Ez elsősorban adatbányászatot jelent, a már meglévő statisztikából dolgozva összeállított, az adott városra jellemző adatokkal alátámasztott kutatást, melyet minden esetben kiegészítettünk fókuszcsoportos beszélgetéssel is, melyet a helyi partnereink végeztek el. A projektben eddig volt nyitókonferencia, zajlik a fent említett ifjúságkutatás, és három műhelyfoglalkozást is szerveztünk” – tudtuk meg a koordinátortól.
A felmérések alapján hazai részről egyértelműnek látszik, hogy a nyíregyházi fiatalokat komolyan érinti a munkanélküliség és az elvándorlás – ahogy azt a projekt nyitórendezvényén is kiemelték. A fiatalok jó része a fővárosba költözik, és egyre többen mennek külföldre is szerencsét próbálni. Ezekre minden bizonnyal a többi részt vevő város fiatalsága is keresi a választ, ugyanakkor a problémák nem teljesen ugyanazok mindenhol. Dombóvári példaként említette Olaszországot, az egyik partnerüket, ahol az előbbieken kívül a bevándorlás is kihívás elé állítja a helyi fiatalokat.
Épp a fentiek miatt lesz érdekes a projekt tavaszi szakasza, amikor módszereket vesznek át egymástól a partnerek delegáltjai. A koordinátor éppen ebben látja a projekt újszerűségét. Mint elmondta, fontos, hogy nem gyakorlatokat adaptálnak, hanem csupán módszereket. A lényeges különbség az, hogy a gyakorlat konkrét, és elképzelhető, hogy csak az adott szituációban, adott helyszínen működik, míg a módszert mindenki a helyi viszonyokra szabhatja.
„A részt vevő szervezetek egymástól mini projekteket vesznek át, egy-egy város akár több módszert is. Mondjuk, a lengyel partner átveszi a litván módszert, és lehet, hogy egyből két problémára is megoldást találnak. De az is előfordulhat, hogy lesz olyan város, ahol egyik módszer sem lesz alkalmazható a helyi viszonyokra” – mondta. Azért a résztvevők természetesen reménykednek abban, hogy minél több területen tudnak hatékony megoldást kínálni egymásnak.
Arról, Nyíregyháza mit tud nyújtani a partnereknek, a koordinátor a következőket mondta el: „Nálunk például nagyon jól működik az ifjúsági média (rádió és diákújság), ezt valószínűleg több város is átveszi majd. Amit pedig mi Nyíregyházán megvalósítunk, az vagy a lengyel hálózati modell, melyet 30 szervezettel közösen csinálnak a városban, vagy a litván felsőoktatási intézményekkel való együttműködés, ami számunkra a fiatalok bevonása miatt lehet érdekes. És az sem elképzelhetetlen, hogy esetleg mindkettőt megvalósítjuk.”
A projekt nyolc ország tizenegy városának együttműködésével valósul meg, ennek megfelelően rengeteg embert érnek el. Bár alapvetően szakemberek vesznek részt benne, Dombóvári Gábor becslése szerint közvetlenül legalább 500 emberhez jutnak el, közvetetten pedig akár 15-20 ezer fiatal életére is hatással lehetnek az eredmények. Minden szervezet ifjúsági területen (is) tevékenykedik, így saját csatornáikon tudják elérni a fiatalokat. Dombóváriék például egy ifjúsági közösségi teret működtetnek Nyíregyházán.
„A projekt európai dimenziója új látásmódot ad mindenki számára. Láthatjuk, hogy mennyire sokféle nehézséggel kerülnek szembe a fiatalok Európa különböző részein: munkanélküliség, elvándorlás, médiafogyasztás. Sok probléma közös, ezért ezek megoldását együtt is kereshetjük, de lokálisan csak egy jelenségre koncentrálunk. Európai dimenzióban azonban látjuk, hogy másutt milyen helyzetek adódnak és hogyan keresik a lehetséges utakat a problémák megoldására” – Dombóvári ebben látja annak az előnyét, hogy viszonylag sok különböző, akár egymástól távoli ország delegáltjai vesznek részt a projektben.
Legalább 5 komoly szakmai kiadvány megjelenése várható a projekt végén, amelyek a döntéshozókhoz is eljutnak majd, ezért komoly társadalmi hatással számolnak. Hazai részről kizárólag civilek vesznek részt a projektben, ugyanakkor fontosnak tartják, hogy az eredményeket becsatornázhassák a döntéshozókhoz európai és helyi szinten is, akik így konkrét lépéseket tudnak tenni a fiatalok problémájának megoldásáért – de legalábbis a gondok enyhítéséért.
Az eredményekhez mindenki hozzáférhet majd, aki ifjúsági területen dolgozik, vagy kapcsolatban van fiatalokkal foglalkozó intézményekkel, civil szervezetekkel. A kutatás célja, hogy tükröt tartson a döntéshozók elé, egyúttal megoldásokat javasol a fiatalokat érintő legfontosabb problémákra.
NAGY BARNABÁS
Az alábbi képre kattintva pdf-ben is letöltheti a cikket magyar nyelven:
Az alábbi képre kattintva angol nyelven is letöltheti a cikket pdf-ben: