Kalandra fel! – A külföldi élmények találkozója
2025.04.28.
Rendezvény | Ifjúság
Április 25-én, harmadik alkalommal került sor a Tempus Közalapítvány szervezésében a Kalandra fel! című esemény megvalósítására, melynek során fiatalok oszthatták meg egymással külföldi élményeiket és tapasztalataikat, és inspiráltak másokat, akik még nem vettek részt nemzetközi mobilitási projektben.
A programra fele-fele arányban jöttek el olyan fiatalok, akik külföldi tapasztalatokkal még nem rendelkeznek, illetve akik már részt vettek valamelyik nemzetközi mobilitási programban:
- DiscoverEU utazóként bejárták Európát,
- Erasmus+ ifjúsági csere résztvevők voltak,
- külföldön tanultak Erasmus+ vagy Pannónia ösztöndíjjal, vagy
- Európai Szolidaritási Testület önkéntesként tevékenykedtek egy másik országban.
A találkozó helyszíne a Budapesti Európai Ifjúsági Központ volt, ahol 34 fiatal gyűlt össze péntek délután. A programot Szabó Csilla, a Tempus Közalapítvány kommunikációs igazgatója nyitotta meg, és köszöntőjében hangsúlyozta a nemzetközi mobilitási programok sokszínűségét. Kiemelte, hogy a fiatalok akár már 13 évesen is be tudnak csatlakozni a külföldi projektekbe.
Mind a nemformális/ifjúsági lehetőségek (DiscoverEU, Erasmus+ ifjúsági csere, ESC önkéntesség), mind pedig a formális tanulás (Erasmus+ szakképzési, középiskolai és felsőoktatási lehetőségek, Pannónia Ösztöndíjprogram, egyéb ösztöndíjak) lehetőségei hozzájárulnak ahhoz, hogy a fiatalok élményeket és tapasztalatokat szerezzenek, és különböző készségeik (nyelvi, kommunikációs, döntéshozó, stb) fejlődjenek a mobilitások során. Annak érdekében, hogy mindenki a számára megfelelő lehetőséget megtalálja, de nem tudja hogyan vágjon bele, érdemes felkeresni az Eurodesk hálózat partnerszervezeteit, ahol szakmailag felkészült ifjúsági szakemberek várják a fiatalokat, hogy számukra információval és tanácsokkal szolgáljanak annak érdekében, hogy mindenki a számára legmegfelelőbb külföldi projektbe kapcsolódhasson be.
A délután folyamán a résztvevők megoszthatták egymással saját nemzetközi élményeiket, személyes történeken keresztül megismerhették a felmerült kihívásokat, sikereket és mindazt a sok-sok tapasztalatot és tudást, amivel a kinti időszak alatt gazdagabbak lettek: önismeretük fejlődött, magabiztosabbak, nyitottabbak és elfogadóbbak lettek.
A történetmesélés, az emlékek felidézése megadta a jó hangulatot, egy rövid időre mindenki egy „képzeletbeli utazás” részese lehetett. A külföldi kalandokról és a tapasztalati úton szerzett ismeretekről szóló, első kézből elhangzott élménybeszámolók inspirálták a fiatalokat arra, hogy a jövőben minél több mobilitási lehetőséget kipróbáljanak, vagy éppen belevágjanak életük első nagy kalandjába. Ehhez kaptak segítséget a Tempus Közalapítvány munkatársaitól is, akik részletesen bemutatták a mobilitási programokat és minden felmerült kérdésre válaszoltak a helyszínen.
Utolsó módosítás: 2025.04.28.