A Pannónia program a kulcs a kezemben, amellyel ki tudtam nyitni a világ kapuját
2025.03.13.
Ösztöndíj | Felsőoktatás
Interjú Lehoczky Tamarával, a Harvard Egyetem Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíjas hallgatójával. Tamara a Harvard Egyetem hallgatójaként tanulmányai mellett külpolitikai kutatásokban vesz részt, szabadidejében pedig a bostoni magyar iskola önkéntese.
Mi motivált arra, hogy jelentkezz a Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíjra?
A gimnáziumi éveim alatt már tudatosan készültem az amerikai egyetemi felvételire. Tudtam, hogy az amerikai egyetemek tandíja nagyon magas, ezért bíztam abban, hogy sikerül valamilyen ösztöndíjat vagy támogatást szereznem. A Pannónia Ösztöndíjprogram az egyéb lehetőségekhez képest a legmagasabb összegű támogatást nyújtja, egyúttal egyetértettem a program távlati céljaival és elveivel is, ezért nagyon örültem, hogy sikeres volt a pályázatom.
Milyen szakot és egyetemet választottál, és miért pont ezt a területet?
Több amerikai és európai, valamint a hongkongi egyetemre is felvételt nyertem. Végül a bostoni Harvard Egyetemet választottam, mivel ez a nagy múltú és nagy presztízsű egyetem a legmagasabb szintű képzést nyújtja számomra. Az első tanév során még nem kellett szakirányt választanom, de a második tanév során elsődleges – major - szakirányomnak a Government szakot, a másodlagos – minor – szakirányomnak az East Asian studies-t fogom választani. Azért érdekelnek ezek a területek, mert a tanulmányaim befejezése után nemzetközi kapcsolatok és diplomácia területén szeretnék dolgozni. Felvételt nyertem a győri Széchenyi István Egyetemre Nemzetközi kapcsolatok szakra is, ahol – egyéni tanrenddel – párhuzamos tanulmányokat végzek ugyanezen cél érdekében.
Hogyan segítette az ösztöndíj a tanulmányaidat és szakmai fejlődésedet?
A Pannónia Ösztöndíj teszi lehetővé azt, hogy ezen az amerikai egyetemen tanulhassak, és részt vehessek olyan kutatási programokban, amelyeket a Harvard Egyetem támogat. Az ösztöndíj nélkül a rendkívüli költségek miatt az nem lenne lehetséges.
Milyen volt a beilleszkedésed a Harvard Egyetemi közösségi életébe?
A Harvard Egyetem az őszi szemeszter előtt egyhetes programot szervezett a külföldi diákoknak, hogy ezzel is elősegítsék a beilleszkedésünket. Ezen a héten nemcsak egymással ismerkedtünk meg, hanem az egyetemi életről is sok információt kaptunk. Mindent megtudhattam az előadások menetéről, a menzáról, a szállások elfoglalásáról és a mindennapi egyetemi élet apró tudnivalóiról. Segítettek bankszámlát nyitni, telefonszámot vásárolni és minden hivatalos ügyet elintézni. Az oktatás során viszont nagy hangsúlyt fektetnek az egyéni konzultációkra is, minden tanáromhoz kérhetek heti egy alkalommal személyes találkozót, ez az ún. office óra. Ilyenkor csak egy diákkal foglalkozik az előadó, így az esetleges nehézségeket meg lehet beszélni.
Volt olyan mentorod, vagy példaképed, aki hatással volt rád?
A Pannónia programot többen is ajánlották nekem. Több, a korábbi Stipendium Peregrinum programban részt vett diákot ismerek, ők egyértelmű példaképek voltak számomra, az ő eredményeik inspiráltak.
Milyen kutatási vagy szakmai projektekben vettél, veszel részt az ösztöndíj alatt?
A Harvard Undergraduate Foreign Policy Initiative (HUFPI) a Harvard Egyetem legrangosabb külpolitikai kutatásokkal és ajánlásokkal foglalkozó diákszervezete. Mivel munkájuk rendkívül érdekelt, jelentkeztem és a tanév elején egy többfordulós felvételi eljárásban vettem részt, majd nyertem felvételt ebbe a szervezetbe.
A kutatási programok közül az általam leginkább preferált, a US Southern Command, azaz az amerikai hadsereg déli parancsnoksága által megrendelt kutatásban vehettem részt, mint kutató. A kutatás célja az volt, hogy a hadsereg számára készítsünk praktikus policy ajánlásokat a Venezuela ellen irányuló amerikai szankciók esetleges változtatásáról, illetve a US South Command venezuelai rezsim ellen irányuló tevékenységéről.
A program az egész szemeszter alatt tartott, heti kb. 5-6 óra intenzív kutatásból és a csapatommal való egyeztetésből állt. Én a Venezuela ellen az első Trump adminisztráció alatt kivetett szankciók jellegét és a venezuelai társadalomra, illetve a drogkereskedelemre gyakorolt hatását kutattam, ezért a területért voltam felelős.
Kutatásunk eredményeként mintegy 30 oldal terjedelmű, részletes jelentés (research paper) készült, amelyet aztán a Miami mellett található Doral-ban, a US Southern Command főhadiszállásán mutattunk be egy személyes prezentáció keretében a csapatommal amerikai katonai vezetőknek 2024. december 6-án. Munkám elismeréséül oklevélben részesültem, illetve elismerő levelet kaptam Brendan C. Mcpherson ellentengernagytól.
A szervezet munkájában továbbra is aktívan részt veszek, a tavaszi szemeszter során egy másik, ezúttal az Amerikai Belügyminisztérium által megrendelt kutatásban fogok részt venni.
Mit gondolsz, hogyan járul hozzá a program ahhoz, hogy versenyképesebb legyél a hazai vagy nemzetközi munkaerőpiacon?
Mivel a Harvard Egyetem az egyetemi rangsorok mindegyike szerint az általam választott szakirányon a világ legjobb egyeteme, de minden más összehasonlításban is a világ első három egyeteme közé tartozik, ezért úgy gondolom, hogy karriercéljaim megvalósítása során az itt szerzett diploma olyan előnyökkel jár, mely minden területen meghatározó lesz.
Milyen kapcsolatokat építettél ki külföldön, amelyek a jövőben szakmai előnyt jelenthetnek?
A Harvard Egyetemen a nemzetközi, tehát nem amerikai diákok nagyon szoros közösséget alkotnak. Baráti, és a kutatási programokban tanulmányi kapcsolatban vagyok sok, a világ legkülönbözőbb tájáról származó diáktársammal. Több helyi – amerikai – diákkal és tanáraim többségével is személyes kapcsolatokat alakítottunk ki. Oktatóimhoz rendszeresen járok ún. office órákra, ahol kettesben van lehetőségünk beszélgetni. Úgy vélem, ezek a kapcsolatok a jövőben segíteni fognak a munkám során.
Milyen terveid vannak az ösztöndíj lejárta után? Hazatérés vagy nemzetközi karrier?
Számomra a kettő együtt jár. Magyar diplomataként képzelem el a jövőmet, elsősorban nemzetközi szervezetben (leginkább az ENSZ-ben), Magyarországot képviselve.
Hogyan látod a külföldön megszerzett tudásod hasznosulását Magyarországon?
Az általam választott szakirány, a diplomácia alapeleme, hogy különböző kultúrákat, népeket és érdekeket megértsünk, magunkat megértessük, céljainkat elérjük. A Harvard Egyetemen megszerzett tudás, az ott megismert, és a jövőben szintén e területen dolgozó nemzetközi diákok személyes ismerete segíteni fogja a munkámat, ezáltal pedig biztosan hasznára lesz Magyarországnak.
Volt-e olyan meghatározó élményed a program során, amely különösen inspiráló vagy megható volt számodra?
A programban vállaltam, hogy a helyi magyar szervezetekkel is felveszem a kapcsolatot. Így jutottam el a Massachusettsi Magyarok Egyesületéhez és rajtuk keresztül a bostoni magyar iskolához, a Boskolához. Ott, mint önkéntes, minden második héten magyar származású óvodásoknak tartok foglalkozásokat. A velük töltött idő minden egyes alkalommal megindító, és ha tőlem tanulnak meg egy-egy magyar kifejezést, majd önállóan használják is, az igen megható.
Ha egy mondatban kellene összefoglalnod, mit adott neked a Pannónia Tehetségprogram, mit mondanál?
A Pannónia program a kulcs a kezemben, amellyel ki tudtam nyitni a világ kapuját.
Fotók: Lehoczky Tamara
Nézd meg, milyen lehetőségeid vannak a Pannónia Ösztöndíjprogrammal! |
Utolsó módosítás: 2025.03.13.