A Pannónia Ösztöndíjprogram mozgatóereje a Neumann János Egyetemen

2025.02.13.

Ösztöndíj | Felsőoktatás

Nem csak a távolabbi desztinációkban kiépített kapcsolatokra vagyunk büszkék. A mobilitás lehetősége valódi együttműködésbe hozta a környező országok egyetemeit is. Interjú a kecskeméti Neumann János Egyetem nemzetközi irodájának vezetőjével, Kohi Habibbal.


Milyen szerepet tölt be a Neumann János Egyetem régiójának gazdasági, tudományos és társadalmi fejlődése szempontjából?

A kecskeméti Neumann János Egyetem az öt évvel ezelőtti szerkezetváltásakor célul tűzte ki, hogy a kiválóságot nem csak az oktatás területén, hanem a piaci szerepkörében is képviseli és építi. Ebben a munkafolyamatban ma kijelenthető, hogy az Egyetem aktív szereplője piaci környezetének és valós piaci kapcsolatokkal rendelkezik.

A piacon betöltött funkciójának kiemelkedő mérföldkövei:

  • az egyetem birtokában lévő szellemi és infrastrukturális erőforrások ipari bérmunkában való hasznosítása;
  • az egyetemmel konzorciumban történő pályázati lehetőségek olyan kapukat nyitnak meg, főként a KKV szektor számára, melyeken a szereplők méretüknél és infrastrukturális, innovációra fordítható korlátozott kapacitásuk okán nem tudnának belépni;
  • az intézmény a hazai duális képzési rendszer úttörőjeként folyamatosan bővíti partneri hálózatát, amely ma már több mint 80 cég kapcsolatrendszeréből áll. Ez egy valódi kapcsolatrendszer, mert az egyetem és a cégek közös oktatási tevékenysége az egyetem ernyője alatt egy hármas kapcsolódást hoz létre: a hallgató-partner és partner-partner között. A Duális Képzés azon túl, hogy vonzó a beiskolázás szempontjából, helymegtartó erővel is rendelkezik. A képzési rendszerben végzett diákok többsége a diplomaszerzést követően a szerződött partner állományában marad.

Kijelenthető, hogy az egyetem befolyással bír térségének gazdasági szerkezetére. Az évenkénti Diplomás Pályakövetési Rendszer kimutatásaiból és a Neumann János Egyetem saját felméréséből kimutatható, hogy a kecskeméti intézményben végzett hallgatók döntő része már a diploma megszerzése előtt rendelkezik elfogadottnak tekinthető munkaszerződéssel, amely egyértelmű visszacsatolás a Neumannon szerzett képesítések munkaerőpiaci értékéről, színvonaláról, valamint az egyetem gazdasági beágyazottságáról.

Modern fehér épület a Neumann János Egyetem kampusza

Az egyetem honlapján ez olvasható:
„Egy modern egyetemnek nem elég tudást átadnia; segítenie kell hallgatóit abban, hogy versenyképes készségekkel és kapcsolatokkal lépjenek a piacra.”

Önök szerint hogyan szolgálja ezt a szemléletet a Pannónia Ösztöndíjprogram?

Kohi Habib, vezető,
Neumann János Egyetem nemzetközi iroda

Egyetemünk célja, hogy szolgáltató intézményként egy erős hidat képezzen a hallgatók és a munkaerőpiac között, amelynek érdekében olyan gyakorlatorientált képzéseket kell biztosítania, amelyek az iparág aktuális igényeire válaszolnak. Ahogy azt a Duális Képzés kapcsán említettem, az Egyetem kiemelt figyelmet fordít arra, hogy partnerkapcsolatokat ápoljon a régió vállalataival, annak érdekében, hogy hallgatói valós problémákon dolgozhassanak és már az egyetemen megszerezzék a későbbi munkavégzéshez szükséges tapasztalatokat. 

Célunk, hogy a környezetünkben történő változásokat próbáljuk mindig a magunk javára fordítani és az is feladat, hogy egy adott célt, felmerülő problémát több szűrőn keresztül vizsgáljunk.

Így jutottunk el oda, hogy a „híd” szerepet a Pannónia Ösztöndíjprogram is kiválóan tudja szolgálni és erősíteni. A program kínálta rövid távú gyakorlati és képzési mobilitási lehetőségek népszerűségét tehát arra is tudjuk használni, hogy a programban részt vevő hallgatóinknak és kollégáinknak egyfajta viszonyítási alapot biztosítsunk:

Megtapasztalhatják azt, hogy a képzésünk mennyire illeszkedik a valódi nemzetközi trendekbe és gyakorlatokba, hogy az előírt tananyag időszerű és más mintaként tekintett országokban is elvárt. Sok esetben más országok körülményeinek megismerése arra is jó, hogy a résztvevők elismerően tekintsenek saját nemzeti értékeikre, képzési rendszerükre.

Hogyan népszerűsítik a nemzetközi mobilitást és a Pannónia Ösztöndíjprogramot? 

Fontos, hogy ne csak kampányszerűen népszerűsítsük egyetemünk „nemzetközi jellegét”. A lehetőségekről, a nemzetköziesítésről folyamatosan beszélni kell. A hallgatói életet szolgáló rendezvényeink is közvetve vagy közvetlenül szolgálják a nemzetközi jelleget. Minden, ránézésre kizárólag hazai, belföldi célokat szolgáló eseményben is meg kell találni a nemzetközi faktort. Az egyetemi véradás vagy a február 15-i jelentkezési határidő is rendelkezik nemzetközi üzenettel.

Ez az üzenet pedig: a közösség. Akár belföldön, akár külföldön építjük a Neumann közösséget a cél mindig ugyanaz. Tágítsuk a személetet, nyitott és érdeklődő embereket hozzunk össze, akik együtt naggyá tehetik Magyarországot és saját szülőhazájukat is. Ennek remek eszközei a Pannónia Ösztöndíjprogram nyújtotta mobilitási lehetőségek.

Melyik mobilitási forma a legnépszerűbb a hallgatóik körében? 

A rövid távú mobilitás és a szakmai gyakorlat a legnépszerűbbItt is inkább a nyári időszakra jellemző, turizmus és vendéglátásban rejlő, főként szakmai gyakorlati lehetőségeket használják ki a hallgatók. Azok a hallgatók, akik belekóstolnak a Pannónia mozgatóerejébe, szinte biztosan visszatérnek és érdeklődővé válnak további, akár hosszabb mobilitási lehetőségekkel kapcsolatban is.

Hallgatóink körében Málta, azon belül is az MCAST - the Malta College of Art, Science and Technology intézménye népszerű desztináció: gyorsan elérhető, a területen kiváló az angol nyelvtudás, mely idegennyelv a mi hallgatóink által a leginkább alkalmazott, továbbá kultúráját és méretét tekintve is az itthon megszokott körülményrendszerrel bír.

Ezenkívül természetesen a francia, spanyol és német intézmények is népszerűek, viszont egyre növekszik az Európai Unión kívüli partnerintézményeink száma is.

Milyen mobilitási lehetőséget használnak ki a Neumann János Egyetem oktatói, intézményi dolgozói?

Az együttműködések széles skáláját szolgálják a mobilitási programok. Az oktatási célú mobilitás a legnépszerűbb az intézmény munkavállalói körében. Ennek egyik fő oka, hogy hazánkban és szűkebb környezetünkben a Neumann János Egyetemen olyan beruházások, szervezetfejlesztések és az eredményességet szolgáló szemléletváltás zajlik, amelyhez nélkülözhetetlen a nemzetközi tapasztalat. A határokon átívelő együttműködések személyes kapcsolatok nélkül nem működnek.

A gyakorlati mobilitásnak köszönhetően nem csak a távolabbi desztinációkban kiépített kapcsolatokra vagyunk büszkék, hanem arra is, hogy a mobilitás lehetősége valódi együttműködésbe hozta a környező országok egyetemeit, beleértve a határon túli magyar területeket és szórványban élő magyarok által kiemelten fontos intézményeket. Szoros kapcsolat alakult így ki Szerbiával, Horvátországgal, Romániával és Szlovákiával is.

Milyen nemzetköziesítési törekvései vannak az egyetemnek a jövőre nézve?

A Neumann János Egyetem elkötelezett a nemzetközi kapcsolatok bővítése iránt, mely több lábon áll:

  • Akadémiai együttműködések, partnerintézmények számának növelése: Az egyetem 2024 őszén közös MBA mesterképzést indított a Netherlands Business Academy-vel, amely lehetőséget biztosít a hallgatóknak, hogy két év alatt üzleti-gazdasági ismereteket sajátítsanak el Kecskeméten, és a képzés végén mindkét intézmény diplomáját megszerezzék, ennek mintájára szeretnénk több ilyen programot elindítani a jövőben. Emellett az egyetem részt vesz az EU4DUAL nemzetközi projektben, amelynek célja a duális képzés fejlesztése és európai kiterjesztése, valamint közös duális mesterszakok akkreditálása.              
  • Nemzetközi hallgatók toborzása: Nemzetközi hallgatók toborzása kiemelt feladat, a Neumann János Egyetem célja, hogy a teljes hallgatói létszám legalább 20%-ban nemzetközi hallgatói közösségből álljon. Ennek érdekében 2024 májusában állandó képviseletet nyitott Dubajban, amely stratégiai fontosságú a Közel-Kelet és Közép-Ázsia térségéből érkező hallgatók toborzásában. 
  • Hazai hallgatók nemzetközi tapasztalatszerzése: Az egyetem támogatja a hazai hallgatók külföldi tapasztalatszerzését is. A Pannónia Ösztöndíj Program keretében hallgatói kiválósági ösztöndíjakat kínál 1-6 hónapos külföldi tanulmányutakra, amelyek célja a nemzetközi tapasztalatszerzés és a szakmai fejlődés elősegítése. 
Az elmúlt években azt tapasztaltuk, hogy nyitottan és partnerként kezelik a Neumann János Egyetemet a világ bármely pontján. Ezek a kezdeményezések pedig hozzájárulnak az egyetem nemzetközi jelenlétének és partnerkapcsolatainak erősítéséhez, továbbá a hallgatók globális kompetenciáinak fejlesztéséhez.

Képek: Neumann János Egyetem

Tudjon meg többet a Pannónia Ösztöndíjprogram nyújtotta lehetőségekről!

pannonia statisztika szöveges

 

Utolsó módosítás: 2025.02.14.