Az eSAT projekt: Az Európai Ifjúsági Stratégia hozzáférhetővé és vonzóvá tétele a fiatalok számára
Partner hír | 2024.11.26.
Pályázóink hírei | Ifjúság
Az eSAT projekt célja, hogy erősebb kapcsolatot alakítson ki az európai fiatalok és az Európai Unió által kínált lehetőségek között.
Az Európai Ifjúsági Stratégia Átadása Új Megközelítésben (eSAT) projekt célja, hogy erősebb kapcsolatot alakítson ki az európai fiatalok és az Európai Unió által kínált lehetőségek között. Az Erasmus+ program támogatásával az eSAT az Európai Ifjúsági Stratégia népszerűsítésére összpontosít – egy olyan keret, amely a fiatalok bevonására, összekapcsolására és képessé tételére (felhatalmazására) szolgál Európa jövőjének alakításához. A projekt célja, hogy az EU kezdeményezéseinek gyakran összetett nyelvezetét közérthető, a fiatalokat megszólító történetekké alakítsa, megkönnyítve számukra az európai lehetőségek megértését és kihasználását.
Az eSAT projekt egyik kiemelkedő eleme egy többnyelvű képregény, amely életre kelti a stratégia alapvető témáit. A Romániából, Bulgáriából, Szlovákiából és Magyarországról származó fiatal önkéntesek által készített képregény élénk történetmesélés segítségével ábrázolja az Európai Ifjúsági Stratégia legfontosabb elemeit. A képregény mellett az eSAT keretében két tudományos tanulmány is készült, amelyek arra keresik a választ, hogy a különböző országokban élő fiatalok hogyan érzékelik európai állampolgárságukat, és milyen hatással van a stratégia az európai identitásukra.
1. tanulmány: Az Európai Ifjúsági Stratégia hatása a fiatalok állampolgárságára
Az Insights into Regional Development című folyóiratban megjelent első tanulmány Impact of European Youth Strategy awareness and participation in EU activities on youth European citizenship: case studies of Bulgaria, Romania, and Slovakia, avagy Az Európai Ifjúsági Stratégia ismeretének és az EU tevékenységeiben való részvétel hatása a fiatalok európai állampolgárságára: Bulgária, Románia és Szlovákia esettanulmányai címmel azt vizsgálja, hogy a stratégia alappilléreinek ismerete és az EU-ban való részvétel hogyan befolyásolják a fiatalok európai identitását. Az 533, 18-24 év közötti fiatal bevonásával végzett kutatás jelentős eltéréseket mutatott a három ország között, a szlovák fiataloknál volt a legkisebb hatás. Az eredmények arra hívják fel a figyelmet, hogy a fiatalok hatékony eléréséhez a helyi környezethez igazított megközelítésekre van szükség. A tanulmány érdekes megállapítása, hogy sem a nem, sem az életkor nem gyakorolt jelentős hatást a résztvevők európai állampolgárságról alkotott véleményére. Ez arra utal, hogy a sikeres ifjúságpolitikák széleskörűen, különböző demográfiai csoportok számára is hatékonyak lehetnek. A döntéshozók és oktatók számára ezek az eredmények fontos iránymutatást adnak a fiatalok elérésére szolgáló stratégiák finomításához.
2. tanulmány: Vegyes reakciók Európa-szerte – A fiatalok észleléseinek mélyebb vizsgálata
A második tanulmány (European Youth Strategy awareness and EU participation: Evaluating the intervention impact on young people´s European citizenship in four countries, avagy Az Európai Ifjúsági Stratégia ismerete és EU-s részvétel: A beavatkozás hatásának értékelése a fiatalok európai állampolgárságára négy országban) kiterjeszti a kutatás terjedelmét Magyarországra, és árnyaltabb képet ad arról, hogy a stratégia főbb témái hogyan rezonálnak a különböző kulturális kontextusokban. A kutatást interaktív workshopok és események keretében végezték, amelyek célja az volt, hogy a stratégia a fiatalok számára is érthetővé váljon, kiemelve annak alapvető pillérjeit (bevonás, összekapcsolás, felhatalmazás), valamint a mentális egészség és jóllét témáját.
Az eredmények országonként eltértek. Szlovákiában a workshopok hatására jelentősen javult a fiatalok Európához való kötődésük, míg Magyarországon és Romániában alig történt változás az európai identitás érzékelésében. A bolgár fiatalok, akik részt vettek a beavatkozásban, gyengébben kötődtek az európai állampolgársághoz, mint a kontrollcsoport tagjai. Ez az eredmény arra utalhat, hogy az identitás összetett kérdéseinek bemutatása néha arra ösztönözheti a fiatalokat, hogy újragondolják helyüket az EU keretein belül. A kutatás nemek szerinti eltéréseket is talált, mivel a szlovák és magyar fiatal nők pozitívabban reagáltak a beavatkozásokra.
Mindkét tanulmány arra hívja fel a figyelmet, hogy a fiatalok Európai Ifjúsági Stratégiával való bevonása során személyre szabott megközelítések szükségesek. Míg a stratégia bizonyos régiókban sikeresen elősegítette az európai állampolgárság érzésének kialakulását, más országokban a fiatalok számára kulturálisan relevánsabb beavatkozások szükségesek. Az eSAT partnerek elköteleznek arra, hogy a jövőbeni ifjúsági programjaikat úgy alakítják, hogy jobban tükrözzék az egyes országok társadalmi és kulturális sajátosságait. Az eSAT elkötelezettsége a fiatalok személyre szabott bevonása mellett jelentős lépés annak érdekében, hogy a fiatalok aktív szereplőkké váljanak Európa jövőjének alakításában.
A teljes tanulmányokat és a több nyelven elérhető képregényt a Klebelsberg Kuno Egyesület weboldalán olvashatják. |
Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.
Utolsó módosítás: 2024.11.27.