Hogyan építsünk fenntartható módon?
Partner hír | 2024.11.25.
Pályázóink hírei | Szakképzés, Felnőtt tanulás
Kézikönyv és webes alkalmazás építkezőknek.
Az IS-SusCon projekt
Az LCA Center Egyesületet az életciklus-elemzés (LCA) tanulmányok készítésében széleskörű tapasztalatokkal rendelkező hazai szakemberek és szervezetek hozták létre 2008-ban az LCA magyarországi megismertetése, elterjesztése és továbbfejlesztése, valamint a környezettudatos gondolkodásmód népszerűsítése érdekében.
Az egyesület három partnerével közösen hozta létre a „Spread of Innovative Solution for Sustainable Construction”, vagy röviden: IS-SusCon című Erasmus+ felnőtt tanulási projektet, melynek célja, hogy tájékoztassa az embereket a házépítés környezeti hatásairól, és segítse őket a környezetbarát megoldások megtalálásában.
A projekt emellett a lakosság környezettudatos szemléletmódját is fejleszteni kívánja. További cél volt a személyes kapcsolatteremtés a különböző érdekelt helyi szervezetek képviselőivel (önkormányzatok, kamarák, civil szervezetek és tervezők), akik részt vehetnek a környezettudatosság kialakításában.
A projekt háttere
Az építőiparban sokféle építőanyagot és kiegészítő eszközt alkalmaznak, azonban sokan nem ismerik ezek környezeti hatásait. Az anyagok kiválasztása leginkább az ár és az esztétikai szempontok, vagy az ismertség alapján történik.
Ma már számos szabvány létezik a zéró kibocsátás, valamint az energiatanúsítási és energiagazdálkodási követelmények kapcsán. A kivitelezők, tervezők részben rendelkeznek ezekkel az ismeretekkel, de az új házat építő laikusok nem feletétlenül értesülnek ezekről a követelményekről. Éppen ezért fontos, hogy ők is tisztában legyenek az új elvárásokkal a leendő házukba épített technológiákkal és anyagokkal szemben.
Kiknek szól a projekt?
A projekt azoknak szól, akik házat építenek vagy felújítanak, és szeretnének környezettudatos döntéseket hozni.
A projekt segít megérteni az építőanyagok környezeti hatását, összehasonlítani a különböző műszaki megoldásokat, és megtalálni azokat az anyagokat, amelyek a legjobbak az építő számára.
A projekt céljai részletesen:
- az építőanyagok környezeti hatásaival kapcsolatos innovatív és gyakorlati ismeretek átadása a házukat építeni vagy felújítani kívánó emberek számára,
- könnyen érthető oktatóanyag kidolgozása,
- könnyen használható webalkalmazás kidolgozása,
- a lakosság érzékenyítése.
A projekt fő prioritása az életciklus-gondolkodás gyakorlatba ültetése, hogy segítse a fenntartható lehetőségek megtalálását az építőiparban.
A projekt során létrejött eredmények:
- Ingyenes kézikönyv: Letölthető, könnyen érthető kézikönyv, amely bemutatja a környezetbarát építési megoldásokat (konkrét példákkal). A kézikönyv elérhető magyarul, angolul, finnül és olaszul is.
- Webes alkalmazás: Könnyen használható webes alkalmazás, amely segít összehasonlítani a különböző építőanyagok szénlábnyomát. Az alkalmazás segítségével az emberek megismerhetik a piacon elérhető műszaki megoldásokat, és kiválaszthatják azokat, amelyek a legkevésbé terhelik a környezetet. Az alkalmazás emellett számos, nyilvánosan elérhető esettanulmányt is tartalmaz, amelyek különböző műszaki megoldások környezeti és költség szempontú összehasonlítását mutatják be.
- Mobiljáték: Letölthető kvízjáték (mobil alkalmazás) magyarul, angolul, finnül és olaszul.
További információk a projektről |
Az Erasmus+ programban a felnőtt tanulás terén működő szervezetek, intézmények kaphatnak támogatást fejlesztési céljaik megvalósítására, mobilitási projektek és együttműködési partnerségek megvalósítása révén.
8 érv az Erasmus+ program mellett
Egy sikeres Erasmus+ felnőtt tanulási projekt:
- részvételi lehetőséget nyújt külföldi tanulmányúton, kurzusokon
- innovatív ötletek megvalósítását és adaptálását teszi lehetővé
- értékes szakmai kapcsolatokra lehet szert tenni
- egy másik ország munkakultúrájának megismerését kínálja
- újabb, korszerűbb módszerek megismerésének lehetőségét nyújtja
- a kiemelkedő szakmai ismeretek megoszthatók másokkal is
- hatékonyabbá teheti a szervezet működését
- külföldön szerzett tapasztalatokkal gazdagíthatja a résztvevők ismereteit
Erasmus+ a felnőtt tanulási szektorban: erasmusplusz.hu/erasmus-a-felnott-tanulasi-szektorban |
A kép forrása: Shutterstock.com
Utolsó módosítás: 2024.11.27.